Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

szwy
Zdrowie

Szwy krocza po porodzie – wszystko, co chcielibyście wiedzieć!

Jeżeli podczas porodu naturalnego dojdzie do pęknięcia krocza lub trzeba będzie wykonać nacięcie, wówczas zakładane są szwy. W naszym kraju nawet 80% rodzących ma wykonywany taki zabieg, nawet mimo tego, że WHO stwierdza uzasadnienie nacięcia krocza wyłącznie u 10-20% kobiet.

Szycie krocza po porodzie

Szycie krocza po porodzie jest standardową, bezpieczną procedurą i nie należy się jej obawiać. Po porodzie zakłada się szwy standardowe albo szybko wchłaniające się. Wybierając te pierwsze, należy pamiętać o tym, że trzeba będzie je zdjąć. Po urodzeniu dziecka rana krocza wymaga bardzo dokładnej dbałości o higienę, ponieważ tylko to pozwoli na prawidłowe zrośnięcie się nacięcia lub pęknięcia.

Jak przebiega nacięcie linii krocza podczas porodu?

Nacięcie krocza podczas porodu wykonuje się u większości kobiet, które decydują się na poród naturalny. Zabieg wykonuje się najczęściej w linii środkowej za pomocą specjalnych nożyczek, którymi nacina się pochwę, mięśnie krocza i skórę.
Od razu po narodzinach dziecka przeprowadza się szycie krocza, oczywiście w znieczuleniu miejscowym. Zastosowane szwy mogą być z materiału rozpuszczalnego albo zwykłego, który po pewnym czasie trzeba zdjąć. Bardzo podobnie wygląda sytuacja, kiedy podczas porodu drogami natury, dojdzie do pęknięcia krocza.

Ból po szyciu krocza

Ból po szyciu krocza występuje zwykle w miejscu, gdzie zostały założone szwy, odczuwa się ból, drętwienie czy ciągnięcie. Na szczęście taka rana goi się w bardzo krótkim czasie, około 7-10 dni, ale wszystko zależy od tego, jak rozległe było nacięcie lub pęknięcie.

Higiena i leczenie pęknięć krocza Wrocław

Leczenie pęknięć krocza we Wrocławiu przeprowadza się w wielu miejscach – w szpitalach, klinikach i pokojach zabiegowych, w których przyjmują lekarze ginekolodzy i położne. Przed wyborem specjalisty, należy sprawdzić czy zajmuje się on także opieką poporodową pacjentek. Każda rodząca, która będzie miała przeprowadzony zabieg chirurgiczny nacięcia krocza, powinna szczególną uwagę zwracać na higienę intymną. Miejsca, w których założono szwy są narażone na ryzyko infekcji, dlatego też należy regularnie myć ręce przed i po zmianie podpaski oraz stosować wyłącznie te naturalne, bawełniane.

Rana po szyciu krocza

Rana po szyciu krocza powinna być odpowiednio pielęgnowana, żeby uniknąć rozwoju bakterii, pomocne jest także podmywanie się po wizycie w łazience oraz suszenie krocza ręcznikiem papierowym albo powietrzem z suszarki. Warto też nosić swobodne ubrania, aby krocze miało dobry dostęp do świeżego powietrza.
Jeśli można będzie zauważyć, że krocze po zszyciu jest spuchnięte, to w takim przypadku można zastosować okład z lodu albo specjalny żel chłodzący. Do siedzenia warto wykorzystywać pompowane gumowe koło albo specjalną poduszkę z dziurką. W ten sposób można będzie zminimalizować nieprzyjemne doznania i lekkie bóle w okolicy szwów.
W trakcie połogu nie powinno się także długo stać, siedzieć czy dźwigać. W ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie najlepiej jest ćwiczyć mięśnie Kegla.

Pęknięcie krocza podczas porodu – kiedy wybrać się do lekarza?

Niestety, ale pęknięcie krocza podczas porodu naturalnego zdarza się dość często. Skutki takiego przeżycia mogą być bardzo poważne, ponieważ kobieta odczuwa obniżony komfort życia i nie ma takiej satysfakcji z seksu jak kiedyś.
Dodatkowo rzadziej pojawiające się objawy to ostry ból krocza oraz infekcje. Niezależnie od problemu warto skontaktować się z lekarzem, który dokona odpowiedniej oceny i zastosuje najlepsze leczenie pęknięć krocza. We Wrocławiu ginekolog z doświadczeniem szybko pomoże zlikwidować dolegliwości.

Artykuł sponsorowany

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.