Pomiędzy szkołą a chwilą wolności w domu czy na podwórku, większość dzieci uczęszcza na co najmniej jedne lub więcej zajęć pozalekcyjnych. Te zajęcia językowe, drużyny sportowe i inne programy pozwalają dzieciom i nastolatkom rozwijać szczególne zainteresowania, które wykraczają poza typowy program edukacyjny, w tym sport, sztukę, kluby zainteresowań i technologię. Pomagają również wzmocnić aplikację na studia dla nastolatków, oferując jednocześnie wiele innych korzyści naukowych, społecznych i fizycznych.
Nic więc dziwnego, że tak wielu rodziców decyduje się na to, by poświęcać czas swoich dzieci, ale też i pieniądze, na dodatkowe aktywności. Wiele z nich służy także zwiększaniu umiejętności społecznych. Coraz większa liczba zajęć to szansa, by dzieci mogły wybrać dokładnie to, co lubią.
Jakie są korzyści z puszczania dziecka na zajęcia dodatkowe?
W zależności od tego, czy program, który rozważasz dla swojego dziecka, ma charakter fizyczny, intelektualny czy kreatywny, określone zajęcia pozalekcyjne mogą budować umiejętności w różnych obszarach rozwojowych. Jednak badania wykazały, że ogólnie zajęcia pozalekcyjne mogą:
- podnosić samoocenę dzieci,
- zwiększać ich pewność siebie,
- budować umiejętności społeczne,
- pomagać w rozwiązywaniu problemów,
- pozwolić nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie,
- wzbudzić zainteresowania,
- rozwijać etykę pracy,
- uczyć samodzielności i pracy w grupach,
- zachęcać do lepszych wyników w szkole.
W jakie zajęcia pozalekcyjne warto rzeczywiście zainwestować?
Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, jak wiele różnych rodzajów zajęć pozalekcyjnych jest do wyboru w szkołach i społecznościach. Dzięki różnym opcjom, od klubów hobbystycznych po całoroczne programy konkursowe, możesz znaleźć program dla prawie każdego rodzaju dziecka. Na co można postawić?
Zajęcia sportowe
Uczestnictwo dziecka w zajęciach sportowych to nie tylko szansa na lepszy rozwój fizyczny, ale też psychiczny. Dziecko, które chodzi na zajęcia drużynowe, pozwalają maluchom nawiązać m.in. większe poczucie przynależności, społeczności, ale też są okazją do zyskania nowych znajomych. Jeśli jednak sporty zespołowe to nie jest coś dla twojego dziecka, możesz postawić np. na zajęcia:
- taneczne,
- basen,
- wspinaczkę skałkową,
- bieganie,
- lekką atletykę,
- gimnastykę sportową.
Zajęcia językowe
Możesz też postawić na dość klasyczne zajęcia, bez których dziś już nie ma przyszłości. Mowa oczywiście o nauce języków obcych. Rozwiązań jest wiele, ale grunt to wybrać te, które dają realną szansę na naukę, są dobrze oceniane i prowadzone przez specjalistów.
Dobrym wyborem w Łodzi jest szkoła języka angielskiego Baby English Center, która oferuje kształcenie językowe i nie tylko. Dostępne są kursy językowe dla dzieci w różnym wieku, przeznaczone do kształcenia w ramach języka angielskiego i hiszpańskiego.
Inne zajęcia naukowe
Jeśli szkoła, do której uczęszcza twój uczeń w wieku szkolnym, nie oferuje określonych zajęć pozalekcyjnych, dowiedz się od administracji szkoły, co jest potrzebne do założenia klubu. Przy wystarczającym zainteresowaniu uczniów i przynajmniej jednej osobie dorosłej, która może poświęcić swój czas na pomoc w nadzorowaniu, Twoje dziecko może być pionierem dla innych dzieci, które podzielają ich pasję.