Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Dziecko

Lego Mindstorms – kreatywna zabawa i nauka programowania w jednym

Klocki Lego, to zabawki znane dzieciom na całym świecie już od kilku pokoleń. Różnorakie zestawy tematyczne pozwalają nie tylko na rozwijanie kreatywności, poprzez tworzenie unikatowych konstrukcji, ale także rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną. Na niewątpliwy sukces tych zabawek wypływa z pewnością także dawana przez nie możliwość obcowania z ulubionymi bohaterami. Lego wypuszcza serie klocków z postaciami z popularnych bajek, dzięki czemu z łatwością stają się one obiektem pożądania maluchów. Bardzo istotne jest też dostosowanie poziomów trudności, do wieku dziecka. Mamy serie Duplo i Juniors dla najmłodszych, jak również Technic czy Architecture, które mogą dać dużo frajdy nawet dorosłym. Wśród tych wszystkich kolekcji szczególne miejsce zajmują klocki Lego Mindstorms, które dają nie tylko możliwość skonstruowania prawdziwego robota, ale także sterowania nim i programowania jego ruchów z użyciem komputera.

Jak zabawa staje się nauką z Lego Mindstorms

Sposobów zachęcania dzieci do nauki jest wiele, ale chyba najskuteczniejsze są te, które pozwalają na przemycenie elementów wiedzy, poprzez atrakcyjną zabawę. Taki właśnie cel przyświecał twórcom serii Lego Mindstorms. Klocki te dają dzieciom to wszystko, co dotąd znały z innych zestawów firmy. Cały czas podstawą zabawy jest łączenie elementów i tworzenie w ten sposób postaci i konstrukcji. Tym razem, w tym momencie zabawa dopiero się zaczyna. Zawarte w zestawach silniki, czujniki i elementy sterujące, pozwalają ożywić zbudowaną zabawkę. Do kompletów przeznaczone jest dedykowane oprogramowanie, dające wręcz nieograniczone możliwości eksperymentowania i tworzenia własnych schematów działania robota.

Na czym tak naprawdę polega zabawa programowalnym robotem Lego

Głównym elementem zestawów Lego Mindstorms jest inteligentna kostka EV3. W jej skład wchodzi zamknięty w niewielkiej obudowie procesor, a także wysokiej jakości wyświetlacz, pamięć operacyjna, niezbędne porty wejścia i wyjścia oraz stosowne zasilanie całości. Komunikować się z tym sercem zestawu można przez złącze USB, ale również bezprzewodowo, z wykorzystaniem połączenia bluetooth lub WIFI. To wszystko razem daje szerokie możliwości, a jednocześnie pozostaje na tyle proste i intuicyjne, że dzieci wprost nie mogą się od takiej zabawy oderwać. Lego Mindstorms, to świetne rozwiązanie, stwarza już kilkulatkom szansę obcowania z najnowszymi technologiami. Jednocześnie taka forma kontaktu ze światem techniki jest bardzo pożyteczna, gdyż oprócz wciągającej zabawy, daje pełnowartościową lekcję podstaw sterowania automatami. Z pewnością w takiej atmosferze mogą rozbudzić się talenty przyszłego inżyniera lub programisty.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.