Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

szycie
Poradnik

Chcesz zacząć przygodę z szyciem, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy!

Szycie to czasem nie tylko sposób na życie i pomysł na oryginalny biznes, to również świetne hobby, które można rozwijać w zasadzie na każdym etapie życia. Przed rozpoczęciem przygody z szyciem najczęściej powstrzymuje nas obawa, że nie damy rady, że nie mamy odpowiedniego sprzętu. A tak naprawdę, nie sprzęt jest tu najważniejszy, a dobre chęci i wiara w swoje możliwości. Oczywiście, niezwykle ważna jest cierpliwość i motywacja, ponieważ na początku tej przygody nie zawsze wszystko się udaje – prucie, poprawki, a nawet niszczenie materiału to chleb powszedni osoby początkującej. Podpowiadamy, jak się właściwie przygotować, aby rozpocząć swoją przygodę z szyciem i szybko je pokochać.

Najtrudniejsze są początki

Osoby, rozpoczynające swoją przygodę z szyciem, są absolutnie przekonane że bez maszyny nie da się nic uszyć. Rzeczywiście, maszyna do szycia jest bardzo ważnym elementem i powinna być na wyposażeniu każdej krawcowej. Opanowywanie umiejętności szycia należy jednak zacząć od poznania podstawowych ściegów za pomocą samej igły i nitki, dopiero później można przejść do bardziej zaawansowanego etapu, nauki szycia na maszynie. Na wczesnym etapie, nie jest konieczne inwestowanie w drogi bardzo zaawansowany sprzęt, ponieważ i tak nie wykorzystamy od razu wszystkich jego funkcji. Na początek zatem powinna wystarczyć maszyna z podstawowym wyposażeniem, dedykowana najczęściej dla osób początkujących. Dobrym pomysłem, jest również sprawdzenie wśród bliskich i znajomych, czy nie mają starego nieużywanego już sprzętu. Warto jednak w przypadku starszych urządzeń sprawdzić, w jakim stanie technicznym znajdują się aktualnie. Długo nieużywana maszyna wymaga najczęściej oczyszczenia z kurzu i naoliwienia mechanizmu, może jednak się zdarzyć że mechanizm jest zupełnie uszkodzony i wymaga renowacji, bez której ani rusz. Zanim przystąpisz do pierwszego szycia, sprawdź wszystkie funkcje, parametry, ustawienia i dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Pamiętaj, twoja maszyna powinna mieć takie funkcje, jak funkcja ściegu prostego i zygzaka, a także funkcje ustawienia szerokości, długości ściegu i naprężenia nici.

Niezbędnik osoby początkującej

Maszyna do szycia to odtąd twój podstawowy sprzęt, z którym musisz się dosłownie zaprzyjaźnić. Przy odpowiedniej konserwacji i właściwej pracy, jest to zakup na długie lata. Oprócz maszyny niezbędne do wykrojów i szycia są również ostre nożyczki krawieckie (przeznaczenie nożyczek jest naprawdę ważne, ponieważ budowa i ostrość ich ostrza są dostosowane są cięcia różnych rodzajów tkanin), szpilki, miarka krawiecka, kolorowe nici na szpulkach, a także mydełko krawieckie lub kreda. To twój absolutny niezbędnik, z którym możesz przystąpić do nauki szycia, a wkrótce – do szycia bardziej skomplikowanych rzeczy, takich jak sukienka, czy spodnie. To etap, na którym konieczne będzie korzystanie z wykrojów. Możesz je stworzyć samodzielnie (co na początek nie jest łatwe) albo znaleźć na różnych stronach internetowych, blogach i forach, poświęconych krawiectwu. Są one czasami odpłatnie dostępne w formacie pdf, który możesz sobie później wydrukować, w różnych serwisach krawieckich.

Jakie tkaniny wybierać?

Na początki szycia najlepiej sprawdzą się tkaniny tańsze lub nawet stare nienoszone ubrania. Będzie to doskonały materiał na naukę szycia, a w razie zniszczenia tkaniny – nie odczujesz żadnych strat. 

W kwestii składu materiału, najlepiej się szyje z tkanin bawełnianych lub dzianiny. Nie są one rozciągliwe, co ułatwia wykonywanie prostych ściegów, a także nie ślizgają się pod stopką maszynę. Na początek, lepiej zrezygnować ze szlachetnych tkanin, jak jedwab czy satyna, ze względu na ich śliskość, elastyczność i dużą rozciągliwość. Dobrym pomysłem jest wizyta w sklepie z tkaninami i poznanie rodzajów tkanin w sposób namacalny, dosłownie przez dotyk, dzięki czemu ocenisz ich elastyczność i podatność na rozciągliwość. Sklepy z tkaninami oferują również często wysyłkę próbników tkanin, aby poznać ich właściwości i wygląd w domowych pieleszach.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.