Zez najczęściej diagnozowany jest u dzieci w wieku przedszkolnym lub w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Tak wcześnie wykryty może zostać skutecznie wyleczony. Warunkiem jest odpowiednio dobrana metoda leczenia.
Jak leczyć zeza? – metody nieinwazyjne
Zez można skutecznie wyleczyć najpóźniej do 8-10 roku życia. Na tym etapie życia zmysł wzroku dopiero się kształtuje, więc szybko podjęta terapia może doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Lekarz okulista decyduje o metodzie leczenia i dobiera najbardziej odpowiednią do danego przypadku. Najczęściej na samym początku stosuje się okulary korygujące, w których zasłonięte jest zdrowe oko. W ten sposób stymulowane jest to zezujące.
Także nieinwazyjną metodą są specjalistyczne ćwiczenia ortopedyczne. Jednak muszą być spełnione pewne warunki, by można taki sposób leczenia zastosować. Dziecko powinno mieć co najmniej dwa lata, a jego oczy prawidłową ostrość oraz fuzję. Za pomocą profesjonalnych aparatów przeprowadza się ćwiczenia ruchomości gałek ocznych, konwergencji, jednoczesnej percepcji oraz ćwiczenia pleoptyczne. W większości przypadków te metody są wystarczające do usunięcia zeza. Jednak u niektórych pacjentów konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
Leczenie zeza u dzieci – zabieg operacyjny
Jeżeli zez zostanie wykryty w późniejszym wieku, najskuteczniejszą metodą jego usunięcia jest zabieg operacyjny. Obecnie stosuje się dwie metody usuwania zeza. Pierwsza z nich to iniekcja toksyny botulinowej do mięśni, w celu obniżenia ich napięcia i przywrócenia prawidłowej pracy narządu wzroku. Drugim sposobem jest przeprowadzenie operacji mięśni gałkoruchowych. W obu przypadkach efekt jest taki sam, czyli prawidłowe ustawienie zezującego oka.
Po operacji mały pacjent powinien przez jakiś czas pozostać pod opieką lekarza. Jest to bowiem poważny zabieg przeprowadzany w pełnej narkozie. Pocieszające jest jednak, że leczenie zeza najczęściej ogranicza się do zasłonięcia zdrowego oka oraz przeprowadzania ćwiczeń z dzieckiem. Zwłaszcza jeżeli wada została bardzo wcześnie wykryta i dziecko zostanie szybko wdrożone w proces leczenia. Dlatego też bardzo ważna jest rola rodziców, czyli obserwacja dziecka oraz wizyta u lekarza w razie jakichkolwiek podejrzeń.
Leczenie zeza u dzieci powinno być przeprowadzane przy zastosowaniu nowoczesnych i bezpiecznych narzędzi. Dlatego każdy gabinet okulistyczny powinien być odpowiednio wyposażony. W tym celu warto zapoznać się z ofertą sklepu MDT, który specjalizuje się w kompleksowym wyposażaniu gabinetów okulistycznych.
Artykuł sponsorowany