Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Dziecko

Jak okiełznać bunt trzylatka?

Trzyletnie dzieciaki są prawdziwym wulkanem energii. Ciągle biegają, wszystko chcą wiedzieć, wszystko chcą dotknąć, ale przez swoją ciekawość nie zawsze zachowują się odpowiednio i tak jak na wychowane dziecko przystało. Rodzice i psychologowie nazywają to buntem trzylatka, który jest zachowaniem bardzo częstym i naturalnym.

Bunt trzylatka – czym jest?

Bunt trzylatka jest okresem kryzysu, który spowodowany jest najczęściej ciekawością dziecka. Brzdąc chce skutecznie przetestować swoich rodziców i odkryć jakie oni mają granice zachowania spokoju. Kiedy już te granice zostaną przekroczone i mama lub tata zareagują złością, szkrab od razu zaczyna płakać oraz okazywać złość. Płakanie jest tutaj kluczowe, ponieważ dziecko ma jeszcze ograniczony zasób słów, więc dziecku najłatwiej zareagować na negatywną sytuację płaczem. Bunt jest wydarzeniem rozwojowym podczas której brzdąc zaznacza swoją odrębność od rodzica.

 

Objawy buntu trzylatka:

  • płacz, bardzo często wymuszany na siłę,
  • specjalne denerwowanie rodziców,
  • napady złości oraz agresji,
  • okazywanie nerwów za pomocą kopania, krzyków lub tupania,
  • jest istnym wulkanem energii,
  • nie reaguje na polecenia,
  • ucieka od rodzica np. w sklepie.

 

Jak radzić sobie ze zbuntowanym maluchem?

Przede wszystkim rodzic musi być opanowany. Nie denerwuj się, jeżeli masz wrażenie, że jesteś ignorowany przez swoje dziecko. Nie daj się wyprowadzić z równowagi, ponieważ maluch to od razu zauważy i będzie to wykorzystywał. Jeżeli Twoje dziecko zachowuje się agresywnie (kopanie, tupanie, krzyki), uspokój się i przeczekaj to. Nerwus zobaczy, że to nie działa i po czasie zrezygnuje.

Warto wytłumaczyć dziecku co robi nie tak. Jeżeli zachowuje się nieodpowiednio, nie warto od razu nakładać kary. Lepiej usiąść na spokojnie ze szkrabem i wytłumaczyć co robi źle i jak powinno wyglądać jego zachowanie. We wszystkim należy być jednak pewnym, ponieważ maluch od razu wyczuje niepewność w zachowaniu rodzica. Dbajmy także o bezpieczeństwo malucha, ignorujmy jego napady złości i furii, ale ciągle bądźmy w pobliżu aby uniknąć nieprzyjemności i szkód, które może wywołać zbuntowany trzylatek.

 

 

 

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.