Gołym okiem widać już, że lato za pasem! Temperatura na zewnątrz coraz wyższa i wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na moment, w którym będą mogły swobodnie bawić się na ogrodzie, w parku lub na działce. A co, jeśli zacznie padać deszcz? Nic straconego! Popularny blog dla mam dzieli się swoimi inspiracjami!
Dobry blog dla mam zainspiruje Cię, ale Cię nie wyręczy!
Dzieci bardzo chętnie poznają nowe zabawy, poszerzają swój zasób wiedzy i uczą się nowych umiejętności. Jeśli będziesz dawać im przestrzeń i inspirację do tego, aby mogły się swobodnie rozwijać, one z pewnością z tego skorzystają. Gry komputerowe, tablety, a nawet telefony nie są niezbędne do tego, aby dzieci mogły rozwijać swoją kreatywność. Co więcej, gadżety elektroniczne nie są niezbędne nawet wtedy, gdy na dworze pada deszcz i dzieci nie mogą bawić się na zewnątrz. Kreatywny blog dla mam podpowie Ci wiele ciekawych rozwiązań. Nie wierzysz? Podpowiadamy sprawdzone pomysły na gry w deszczowe dni!
1. Smaki lata
Drzewa, krzewy, a także stragany z owocami i warzywami uginają się pod ciężarem świeżych, dojrzałych darów natury. Warto wykorzystać ten letni czas na to, aby zaznajomić dzieci z szeroką gamą smaków i zapachów. Można zrobić to, korzystając z codziennych posiłków, ale można również zamienić ten proces w ciekawą zabawę. Na deszczowy dzień przygotuj sobie kosz wypełniony najróżniejszymi, kolorowymi smakołykami. Mogą to być np. maliny, truskawki, jagody, agrest, czereśnie – z owoców, natomiast z warzyw: brokuł, ogórek, kalafior, szparagi, fasolka, bakłażan, cukinia.
Cała zabawa polega na tym, żeby odgadywać owoce i warzywa tylko za pomocą zmysłu smaku, węchu, ewentualnie dotyku. Zmysł wzroku nie bierze udziału w tej zabawie, dlatego przywiązujemy oczy dziecka chustą, aby nie mogło widzieć, jakie smakołyki wkłada do ust. Z zasłoniętymi oczami trudniej zidentyfikować smaki, ale właśnie na tym polega cała zabawa w smaki lata!
Grę możesz urozmaicić w ten sposób, że za każdy odgadnięty kęs, dziecko dobiera dla siebie kolor kredki – np. za rozpoznanie zielonego ogórka bierze zieloną kredkę, za rozpoznaną czerwoną truskawkę bierze kredkę czerwoną. Po zakończonej rozgrywce dziecko dostaje za zadanie narysować za pomocą swoich kredek kolorowy obrazek.
2. Wakacyjne dźwięki i odgłosy
Kształtowanie słuchu u dzieci jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu dziecko będzie z większą łatwością rozpoznawać dźwięki, a także je naśladować. Jako zabawę na deszczowe, letnie dni możemy zaproponować odgadywanie dźwięków i odgłosów lata. Dobry blog dla mam podpowie Ci, w którym miejscu szukać letniej playlisty dźwięków, na której znajdują się między innymi: kumkanie żab, odgłosy młodych, bawiących się ze sobą kozłów, szum wodospadu, trzask polan na ognisku lub ptasie trele. Pulę dźwięków można dowolnie rozszerzać, tak, aby dostosować poziom trudności do wieku dziecka.
3. Słoneczne kalambury
Zabawę w kalambury znają chyba wszyscy. Warto jednak różnicować ją ze względu na pory roku, ponieważ w ten sposób urozmaicamy dzieciom każdą rozgrywkę. Letnia wersja kalamburów, czyli pokazywania scenek, zwierząt, osób, przysłów i innych, ogranicza się do tematyki typowo letniej i wakacyjnej. Tutaj również, w zależności od wieku, w którym są dzieci – możecie wyznaczyć zasady użycia słów np. słownictwo tylko z przydomowej, letniej łąki czy z miejsc, które dzieci odwiedziły podczas ubiegłych wakacji.